Ghettofest se po roce vrátil. Tentokrát i s programem pro děti a novou stage

Aktuality
Nezařazené

Do ulic brněnského Bronxu se v sobotu 1. června 2024 od 14:00 vrátil pouliční festival Ghettofest. Jeho 13. ročník nabídnul pestrou paletu hudebních a tanečních vystoupení, výtvarného umění i slam poetry. „Letošní ročník je signifikantní nejen v tom, že se konal na Den dětí, a tudíž jsme v programu počítali i s dětskými návštěvníky. Také se letos nově cílilo na lokální i přespolní literární scénu. Například ve  STARÁ open house byla nove stage, kde bylo možné zhlédnout komponovaný program složený z poezie, prózy i slam poetry,“ sdělila produkční festivalu Lucie Grulichová.

Na šesti scénách vystoupily až čtyři desítky umělců. „V parku Hvězda, kde byly hned dvě hudební stage, se kromě stánků s jídlem a pitím mohli účastníci těšit například na kapelu KaMiNiKo, Vepřové Komety nebo Four Gypsy Soul. Vystoupilo zde i několik souborů romských tanců, například Salut Roma. Pod Platany se letos opět rozezněl rap v podání několika začínajících, ale i zkušených raperů, jako jsou Nell O’Donnell, Bonames nebo The Porch. Večer na Rap stage zakončil americký undergroundový rapper Afu-Ra,” uvedla produkční festivalu Zdeňka Kučerová. Dodala, že na dvoře Káznice byla možnost vydechnout od pouličního ruchu, občerstvit se v baru v režii Café in the Ghetto a užít si například repertoár „ethno“ slovenských, romských, balkánských či ukrajinských písní slovenské interpretky Čierné Luny. „Program probíhal i v kapli Káznice, kde mohli účastníci festivalu najít klidné útočiště a nasytit se i po duchovní stránce. Kromě hudebních výstupů jako Gospel Friends nebo Martina Jana Veselého s kytarou se mohli zúčastnit i bohoslužby,” zakončila Kučerová.

Novinkou festivalu byla i takzvaně STARÁ stage. „Ve STARÉ open house na návštěvníky čekal bohatý literární program s lokálními i přespolními autory poezie, prózy a slam poetry. Zároveň zde od 22:00 probíhala afterparty pod taktovkou uskupení Meandr,” řekla produkční akce Lucie Grulichová.

Letošní Ghettofest se mimo jiné ponesl v duchu pouličních umělců, cirkusových akrobatů a klaunů. Na návštěvníky čekalo žonglérské vystoupení studentů Divadelního oboru Gymnázia Pavla Křížkovského 7 Goril Padre Toma nebo netradiční cirkus plný nespoutaných umělců v podání divadelního souboru Dramatická jelita. „Děti (ale nejen ony) se pak mohly těšit také na divadelní představení „Cvičenci za čárou” v podání klaunského dua Ondřej Klíč a Michal Chovanec. Zároveň mohly navštívit výstavu komiksů, zúčastnit se výtvarných dílen, navštívit expozici divadla Radost nebo si vyzkoušet tančit v rytmu afrických bubnů pod vedením lektorky Lindy Fernandez Saez,” řekla Kučerová.

Ghettofest ale nebyl jenom o zprostředkovaném umění, pro návštěvníky byla připravena také řada workshopů. „Za zmínku určitě stojí workshop umkolektiva Existenční maximum, který v Káznici pořádá mimo jiné i Sekáč pro všechny bez rozdílů. Workshop ateliéru KreatiF Brno v parku Hvězda, který vycházel z romského výtvarného umění a fauvistického stylu prací s přírodními materiály, nebo workshop romských písních s Čiernou Lunou,“ dodala Grulichová.

Do festivalu se zapojilo i architektonické studio KOGAA a Muzeum romské kultury, které návštěvníkům nabídlo cimbálovou muziku a komentované prohlídky. Veřejnosti se v den festivalu v rámci Open Studios Brno otevřely i ateliéry Káznice. Historickou část bývalé věznice si návštěvníci mohli prohlédnout na komentované prohlídce od Turistického informačního centra Brno.

Spolek Tripitaka ve specifickém prostoru Káznice v srdci tzv. brněnského Bronxu organizuje mimo jiné i multižánrový festival Faktor K. V rámci Káznice studios zajišťuje prostor umělcům v mezinárodním rezidenčním programu a ateliéry pro místní umělce. Dlouhodobým komunitním projektem Barvy brněnského Bronxu rozvíjí místní komunitu. V rámci programu Moje první práce v lokalitě podporuje zaměstnanost. Provozuje veganskou kavárnu Café in the Ghetto. A pod značkou Kaznice.Edu vytváří edukační programy inspirované reálnými osudy.