Rozvoj komunity

Komunitní rozvoj představuje dlouhodobý postupný proces napomáhající řešení problémů komunity a zlepšování životních podmínek v komunitě za přispění společné aktivity jejích členů. Proces je založen na hodnotách blízkosti, porozumění, spolupráce, partnerství, vzájemné odpovědnosti a respektuVycházíme z toho, že komunita je svébytný celek schopný řešit problémy vlastními silami, a proto chceme pracovat zejména s prostředky a možnostmi komunity. Změny v životě komunity, které jsou vyvolány zevnitř, jsou významné a trvalé. Předpokládáme, že lidé nejraději věnují svůj čas iniciativám, na jejichž zrodu se podíleli a které vnímají pro svůj život jako přínosné.  

Komunitní rozvoj stojí na formulování dlouhodobějších cílů rozvoje území, občané dané lokality vytvářejí představu, jak by místo mělo vypadat za deset, patnáct let. Předpokládá se co nejširší zapojení občanů, ale i místních živnostníků a odborníků z různých profesí a v neposlední řadě zástupců organizací působících v daném místě. Ti se scházejí v několika etapách, identifikují výrazné a efektivní projekty, které povedou ke zlepšení komunity. Namístě je i interpretace místního kulturně-sociálního dědictví, posilování identity místa, definování lokálních historických a kulturních zajímavostí.

Komunitní fórum

Komunitní fórum stojí na práci a předchozích setkáních jádrové skupiny složené z cca 12 aktivních osob z cílové skupiny. Tito lidé jsou vybráni tak, aby zastupovali všechny významné vrstvy a části lokality na různých úrovních a zároveň měli dobrou vůli, přirozený vliv a autoritu. Jádrová skupina se zároveň pravidelně schází a pod vedením realizačního týmu připravuje podklady na setkání Komunitního fóra k tvorbě vize komunity. 

Členové jádrové skupiny systematicky oslovují spolu s realizačním týmem další členy komunity ve svém okolí, zvou k participaci na aktivitách komunitního projektu.  

Samotné fórum společného plánování je zpravidla dvoudenní setkání členů komunity, které vede profesionální facilitátor a asistují mu proškolení členové jádrové skupiny. Na shromáždění komunity se její členové sejdou v co možno nejpestřejším složení, zhodnotí silné a slabé stránky lokality, podělí se o své myšlenky a představy týkající se budoucího rozvoje komunity.  

Během prvního dne proběhne prezentace současné podoby lokality, představení jednotlivých témat, dále se vytvoří pracovní skupiny, které povedou zkušení facilitátoři. Druhý den skupiny odprezentují své zprávy, proběhne diskuse o projektech, které se budou následně realizovat.   

Vytvořené pracovní skupiny se budou setkávat v komunitním centru pod vedením facilitátorů z jádrové skupiny za asistence sociálních komunitních pracovníků z realizačního týmu a přizvaných expertů. Cílem bude realizovat místní řešení a projekty z komunitního fóra. K realizaci se využijí jak lokální zdroje, tak i veřejné zdroje a kapacitu projektu.